CED Heated 1200 Slimline Stainless Steel Multi Deck & Night Blind MMH1200S 1200mm Wide (Each)
Heated 1200 Slimline Stainless Steel Multi Deck & Night Blind MMH1200S CED's range of heated multi decks are designed to complement our environmentally friendly refrigerated grab n' go models. These free standing, hot holding merchandisers are ideal for the display of pre-heated cooked food, packaged, cartoned or unwrapped heated produce. - Mobile hot holding merchandiser in a range of sizes, for retail locations where space is a premium.- Ideal for the display of pre-heated cooked food, packaged & cartoned heated produce, whether for snack, breakfast or lunch offers.- Heated by both static heat and fan blown heated air.- Product temperature maintained at 70- 75 deg. C in +18 deg. C ambient.- Self help (fixed back) application.- 4 tier food display levels comprising 3 steel/coated aluminum shelves and hot deck display area.- Shelving is adjustable in both height/angle with removable steel wire food display grids on all display levels.- Vertical & horizontal covered fluorescent lighting to display area (4000 Kelvin) – to match chilled merchandiser models.- Fitted with an energy saving retractable insulated night blind.- Slim unit depth 635mm, unit height 1725 mm.- 24-hour operation.- Superstructure in bright polished (internal) and satin (external) steel.- Bright polished steel rear back panel for typical use in wall sited situation.- User friendly 'On/ Off' and lighting switches discreetly mounted in canopy.- Features 4 'tamper proof' digital control panels – concealed in lift off front fascia panel – which allow variable temperature holding to each tier.- Cabinet can also be used with lighting only as an ambient merchandiser.- 40 mm tall 'point of sale' display/ ticket strips are fitted as standard.- Supplied with 2m lead, cord wrap & parking socket, for connection to a single 13 Amp socket (13A 230V 50 Hz) – 1200mm wide models supplied with 32A commando plug.- Removable steel front fascia panel, for ease of cleaning/ service maintenance.- Modular removable shelving system for easier cleaning and maintenance.- Adjustable final positioning/ levelling feet. Depth:635 Height:1725 Weight:190000 Width:1200 Colour:Stainless Steel
For more information on CED Heated 1200 Slimline Stainless Steel Multi Deck & Night Blind MMH1200S 1200mm Wide (Each) talk to Alliance Online Catering Equipment