CED Chilled 1500 Slimline Stainless Steel Multi Deck & Night Blind MM1500SHT 1500mm Wide (Each)
Chilled 1500 Slimline Stainless Steel Multi Deck & Night Blind MM1500SHT CED's range of free standing chilled high capacity multi decks are the environmentally friendly answer to volume refrigerated grab n' go retail sales. - Mobile chilled merchandiser in compact range of sizes, for retail locations where space is a premium.- Features integral energy efficient chilled R290 hydrocarbon refrigeration (HT).- Self help (fixed back) application.- 3 tier steel adjustable height shelving, for increased chilled product display area.- Additional cold deck area, typically used as bottle storage.- Can achieve temperatures of 0 C to 5 C (max 27 C ambient 55% relative humidity).- Product illumination is from horizontal & vertical diffused LED lighting (4000 Kelvin).- Fitted with energy saving retractable insulated night blind.- Slimline unit depth 635 mm (+50), unit height 1725 mm.- 24-hour operation.- Superstructure in bright polished (internal) and satin (external) steel.- Bright polished steel rear back panel for typical use in wall sited situation- Features canopy mounted digital temperature display and control panel (customer side).- Features 'tamper proof' temperature control facility.- 40 mm tall 'point of sale' display/ ticket strips are fitted as standard.- Integral automatic condensate water evaporation eliminates the need for site drainage.- Supplied with 2m lead, cord wrap & parking socket, for connection to a single 13 Amp socket (13A 230V 50 Hz).- Removable steel front fascia panel, for ease of cleaning/ service maintenance.- Modular removable deck plate system for easier cleaning and maintenance.- Stand off brackets for wall siting included, to ensure adequate unit ventilation.- Adjustable final positioning/ levelling feet. Depth:635 Height:1725 Weight:247000 Width:1500 Colour:Stainless Steel
For more information on CED Chilled 1500 Slimline Stainless Steel Multi Deck & Night Blind MM1500SHT 1500mm Wide (Each) talk to Alliance Online Catering Equipment