UK Suppliers Of Testec TT-SP-1000 Safety Passive Oscilloscope Test Probe 300MHz
Testec TT-SP-1000 Safety Passive Oscilloscope Probe 300MHz OBSOLETE - LAST STOCK Safety high-frequency 100:1 test probe for safe measurements at high voltages. Features: x100 Attenuation Input Impedance: 100MΩ, 65pF Bandwidth: 300MHz Rise Time: 1nS Cable: 1.2m Max Input Voltage: Max 1000 V CAT II (600 V, CAT III) (600 V, CAT III) (Max. 3540 V, CAT I) Compensation Range: 10.50 pF Recommended products to be able to use this probe: GM284 - Ground Lead / Crocodile Clip HC200 - Hook Clip 5066-2417-150 Crocodile Clip To 4 mm Right Angle Plug
For more information on UK Suppliers Of Testec TT-SP-1000 Safety Passive Oscilloscope Test Probe 300MHz talk to Warwick Test Supplies Ltd