UK Suppliers Of PJP OP10B150 x100 Oscilloscope Probe
Electro-PJP x100 150MHz Oscilloscope Probe Low frequency Oscilloscope Probe with x100 attenuation with a bandwidth of 150 MHz. Comes complete with a number of accessories: Colour coding rings Trimmer tool Spring Hook Replacement tip Probe tip cover Ground lead with alligator clip Features Attenuation: x100 Bandwidth: 150 MHz Safety: 2000V Peak CAT II (must be grounded) Lead length: 1.5m Rise time: 2.3ns Compensation range: 10pF to 30pF Voltage coefficient: ? 30ppm / V (6%) Operating temperature range: 0 0C to +50 0C Humidity: 85% RH Max at 35 0C Pollution degree: 2