UK Suppliers Of PJP OP00C150 x1/x10 Oscilloscope Probe
Electro-PJP x1/x10 17MHz/150MHz Oscilloscope Probe Low frequency oscilloscope probe with x1 / x10 attenuation with a bandwidth of 17MHz / 150MHz. Comes complete with a number of accessories: Colour coding rings BNC Adapter Trimmer tool Spring Hook Probe Tip Ground Replacement tip Probe tip cover IC Tip Insulator Tip Insulator Ground Lead with alligator clip Features: Attenuation: x1 / x10 Bandwidth: 17MHz / 150MHz Lead length: 1.5m Safety: 500V Peak CAT II. Must be grounded Rise time: 20ns/ 2.3 ns Compensation range: from 10pF to 30pF Voltage coefficient: ? 1.5ppm / V (2%) Operating temperature range: 0 0C - +50 0C Humidity: 85% RH Max (at 35 0C) Pollution degree: 2