UK Suppliers Of PJP 7050-IEC-50 BNC Patch Lead 50 Ohm
Electro PJP 7050-IEC-50 BNC Patch Lead 50Ω Uses a specifically designed shielded cable that is of slightly smaller diameter (3.7mm) than RG 58. This provides greater flexibility and mechanical features than standard RG58 cable. The BNC connection is ribbed for better grip when making a connection and has a strain relief for the cable to prevent damage from pulling and bending of the cable. Available in 6 colours as 25cm, 50cm, 1m or 2m lengths. Meets IEC 61010-031 standards. NOTE: Blue BNC cable is no longer available so the Blue lead will have black cable with Blue BNC Connectors.
For more information on UK Suppliers Of PJP 7050-IEC-50 BNC Patch Lead 50 Ohm talk to Warwick Test Supplies Ltd