UK Suppliers Of Fluke T6-1000-PRO Electrical Tester 1000V
Fluke T6-1000 PRO Electrical Tester Kit See voltage and current at the same time The new Fluke T6-1000 PRO enables you to measure through the open fork, without test lead contact to live voltage. Capability to simultaneously measure voltage and current. Save time and work more efficiently with the T6-1000-PRO. Features Kit includes: H-T6 Holster and AC-285 Grounding Alligator Clip TRUE-RMS - Accurate voltage and current measurements, even when measuring complex signals Visual Continuity - The screen turns green to visually show continuity when working in loud or dark workspaces Increased safety - get the readings you need through the open fork without touching a live conductor Specification Jaw opening: 17.8 mm 1000V AC and 200 A AC through the open fork Operating Temperature: -10 �C to +50 �C (14 �F to 122 �F) Safety: IEC/EN 61010-1: Pollution Degree 2 View the Product Datasheet for more information.
For more information on UK Suppliers Of Fluke T6-1000-PRO Electrical Tester 1000V talk to Warwick Test Supplies Ltd