The Amprobe AMP-25 maybe small in size but it is definitely not small in features. It is small enough to fit in a pocket, enabling quick and easy spot checks of electrical systems. With its rugged construction and CAT III 600 V rating, it is a must-have troubleshooting tool for commercial electricians and electrical contractors.
True RMS AC/DC load current current measurement
Low pass filter
Measurement of inrush current
Non-contact voltage detection
Automatic range selection
Zero adjustment
Integrated measurement memory (data hold)
Jaw opening 25 mm
Auto Power Off
Technical Specification
Display LCD, 3� digit, 6000 digits
Pollution degree 2
Measurement category CAT III/600 V
Safety cert.: DIN VDE 0411/EN 61010/
Power supply 2x battery 1.5V IEC LR 44
Dimensions 147 x 60 x 32 mm