Rental Kikusui PCR4000MA AC Power Supply / Frequency Converter
 0-310V AC / 0-438V DC 40-500Hz 4000VA
Rental Kikusui PCR4000MA AC Power Supply / Frequency Converter 0-310V AC / 0-438V DC 40-500Hz 4000VA
The Kikusui PCR4000MA is a 4000VA compact variable frequency AC Power Supply. Weighing only 32kg's, the PCR4000MA is crammed full of features including AC, DC, AC+DC output and memory functions. The output voltage can be set anywhere between 0-310VAC and the frequency from 40-500Hz allowing the user to easily set different worldwide output voltages, including 120V 60Hz, 230V 50Hz and 115V 400Hz for aviation applications. Voltage and frequency can also be adjusted when the output is on for margin testing. You can also measure the voltage, current and power of the AC and DC output and, using software, apparent power, reactive power, power factor, crest factor and current peak hold.