Bahco 2628S-180 1000V Insulated Combination Steel Wire Cutter Pliers 180mm
DescriptionIdeal for gripping round and flat materials.Finish: Black oxidised, anti-corrosion treated.Material: Chrome-Vanadium steel.Handle insulated up to 1000 volts.Rounded jaws give improved accessibility in confined spaces.Cutting capacity: Piano wire.Overall length: 180mm (7")ISO: 5746 DIN: 5746.Conforms to CEI/IEC 900, EN 60900.Weight: 240g
For more information on Bahco 2628S-180 1000V Insulated Combination Steel Wire Cutter Pliers 180mm talk to PrimeTools Ltd