The P4600SPE is a low maintenance self-propelled RWD rear drive petrol lawnmower powered by a Hyundai IC140VE petrol engine. Suited for medium to large sized lawns up to approx. 20m x 20m the HYM530SPE features a cutting width of 460mm.
Impressive Power
Easy Electric Key Starting
The engine features easy electric key start starting and backup recoil pull start.
Complete Control
With six cutting heights controlled by a single point height adjuster can be changed from 25mm for a smooth lawn to 75mm for cutting longer grass. The P4600SPE puts you in control over the finish of your cut. The P4600SPE features rear discharge and grass collection options.
Spacious Grass Collector
Ultimate Durability - Built To last
Easy To Use
Maximum Safety
Compact Design
Lightweight
Weighing just 39kg, this is one of the lightest self-propelled roller mowers on the market.
User Friendly
In The Box
P4600SPE Self Propelled Petrol Lawnmower
55L Grass Collector
Battery Charger
Assembly Tools
User Manual
Warranty
Covered by P1PE 2 year warranty.
Model: P4600SPE
Power Method: Petrol
Engine Size: 139cc
Starting System: Recoil and electric
Height Adjustments: 6 Position
Cutting Height: 25 - 75mm
Grass Catcher: Half Plastic With Polyester Bag
Catcher Volume (L): 55.00
Deck Material: Steel
Dry Weight: 39kg
Fully Assembled Dimensions H x W x L: 1050x530x1440
Drive: Self Propelled
For more information on P1PE Hyundai Engine Electric Key Start Lawnmower Self Propelled 18? 46cm 460mm 139cc Petrol Lawn Mower P4600SPE talk to Generator-Pro