HYUNDAI HYSP850D 850W Stainless Steel Electric Submersible Dirty Water Pump
Electric Dirty Sub Water Pump The HYSP850D is a powerful electric dirty water submersible water pump from Hyundai. Manufactured from tough, durable and corrosion proof stainless steel the HYSP850D is ideal for a wide range of dirty water pumping applications. 17500 Litres/Hour Powered by a 850W / 230v electric motor the HYSP850D has a pumping capacity of 17500 litres per hour. With a maximum submersion depth of 7m and a maximum delivery height of 10m, the HYSP850D has an outlet hose size of 25mm (1") internal diameter and 32mm (1 ¼") threaded bsp outlet external diameter. Automatic Float Switch Fitted with an automatic float switch for water level control the HYSP850D has a low consumption electric motor with overload protection. Perfect for draining hot tubs, pools, flooded areas and ponds. The float switch will turn the pump off when the water reaches a predetermined level to avoid damage to the pump. Garden Irrigation Ideal for irrigating gardens as well as pumping contaminated or muddy water from wells, tanks, cellars or basins. The HYSP850D can pump water up to a temperature of 35 °C and handle debris and particles up to 35mm. 10m Power Cable Fitted with a 10m power cable gives the HYSP850D greater flexibility and longer distance away from the power source, the moulded carry handle increases portability. RCD Recommended It is recommended that an RCD is always used with a submersible pump as should be the case whenever electrical products are used near water. Low Service and Maintenance With low service and maintenance requirements, the HHYSP850D Electric Submersible Water Pump is incredibly user-friendly and has full UK parts back up. Warranty Covered by Hyundai 3 year UK platinum warranty. In The Box: HYSP850D Submersible Water Pump Outlet Hose Connector User Manual Specifications Model HYSP850D Start Method Float Switch Pump Type Submersible Pump Water Type Trash Fuel Type Electric Cable Length (m) 10 Max Submersion Depth (m) 7 Rated Voltage 230 Rated Power (w) 850 Max Flow Rate (L/min) 290 Max Flow Rate (L/hour) 17500 Inlet (inches/mm) 35 Outlet (inches/mm) 59.6 Max Water Temperature (°C) 35 Max Solids (mm) 35 Total Lift (m) 10 Gross Weight (kg) 6.8 Net Weight (kg) 3.6 Fully Assembled Dimensions (H x W x L) (mm) 183 x 187 x 394 Package Dimensions (H x W x L) (mm) 205 x 204.5 x 434 Product Type Submersible Water Pump Warranty (years) 3 In The Box Pump, Connector Model EAN 5056275754907 Model: HYSP850D Rated Voltage: 230V - 50hz Power: 850w Max Head (m): 10m Max Flow Rate (litres/hr): 17500.00 Maximum Submersion Depth: 7m Cable Length: 10m Max Solids*: 35.00 Starting System: Button Dimensions Unit: mm Length: 260.00 Width: 180.00 Height: 390.00 Net Weight (kg): 6.80
For more information on HYUNDAI HYSP850D 850W Stainless Steel Electric Submersible Dirty Water Pump talk to Generator-Pro