Perfect Mower For Large Lawns
Electric Push-Button Start
Rear Roller Mower
Self-Propelled Petrol Mower
530mm Cutting Width
With an extra-wide cutting width of 530mm / 21?, this mower features our largest available cutting width and is ideal for larger lawns and gardens, or for those wanting to save considerable time when cutting smaller lawns.
Adjustable Cutting Heights
For the perfect, tailored cut on your lawn, the HYM530SPER can be easily adjusted between its five different cutting heights - from 25mm for super smooth to a 75mm option if you're trimming rougher ground or doing a first cut - by using a single height adjusting lever, giving you complete control over your lawn care needs.
70L Grass Collector
Easy To Clean
Quick And Easy Assembly
Clever Design
Safe To Use
3 Year Warranty
Specifications
Model HYM530SPER
Start Method Electric or Recoil
Propulsion Self-Propelled
Cutting Width (mm) 525
Cutting Height Min (mm) 25
Cutting Height Max (mm) 75
Cutting Positions 5
Cut Options Rear Discharge
Catcher Volume (L) 70
Catcher Type Half Plastic With Polyester Bag
Handle Type Soft Grip
Safety Features Operator Presence Control
Deck Material Steel
Quick Clean Hose Connector Yes
Engine Model IC200VE
Engine Type 4-Stroke OHV Single Valve
Engine Size (cc) 196
Rated Power (kW/kVA) 4.2kW
Rated Speed (RPM) 2800
Fuel Unleaded Petrol
Fuel Capacity (L) 1
Engine Oil 15w40
Engine Oil Capacity (ml) 600
Gross Weight (kg) 48.8
Net Weight (kg) 43.5
Wheel Diameter (mm) Front: 180
Fully Assembled Dimensions (H x W x L) (mm) 1550 x 560 x 1100
Package Dimensions (H x W x L) (mm) 945 x 575 x 525
Engine Capacity (CC) 150-200
Fuel Type Petrol
Rear Roller? Yes
Recommended For Lawns Up To Large Lawns - Above 2000sq. ft
Product Type Lawn Mower
Warranty (Years) 3
Model EAN 5056275717797
In The Box HYM530SPER, 70L Grass Collector, Assembly Tools , Engine Oil & User Manual
Model Number: HYM530SPR
Engine Type: 4-Stroke OHV Single Cylinder
Engine Size: 196cc
Fuel Tank Capacity: 1.Litres
Fuel: Unleaded Petrol
Oil Capacity: 600ml
Rated Power (kW/kVA): 4.2kW
Rated Speed: 3000rpm
CE Compliant: Y
Drive: Self Propelled
Starting System: Pull start
Start Method: Recoil
Drive Type: Self Propelled
Height Adjustment: 6 Position
Cutting Height: 25 - 75mm
Cutting Width: 530mm
Recommended For Lawns Up To: Above 2000 sq ft
Handle Type: Soft Grip
Safety Features: OPC - Operator Presence Control
Features: Rear Roller, Lawn Striping, Cut & Collect
Dimensions: 1550x650x1100mm
Net Weight: 38.5kg
What's in the box? HYM530SPR, grass collector, engine oil, manual
For more information on Hyundai HYM530SPER 21 52.5cm 525mm Self Propelled Electric Start 196cc Petrol Roller Lawn Mower - Includes 600ml Engine Oil talk to Generator-Pro