Hyundai HYM430SPE Self Propelled Electric Start 17? 42 cm 420mm Petrol Lawn Mower plus 500ml Free Engine Oil
Self-Propelled Lawn Mower For Small/Medium Lawns The HYM430SPE is a low-maintenance, self-propelled petrol lawn mower with electric-start, ideal for small to medium-sized lawns. Electric Push-Button Start Fitted with a hard-wearing powder-coated steel deck for long life, the HYM430SPE features an electronic CDI ignition system and an easy push-button electric start as well as recoil backup for an effortless start each and every time you use your mower. Powerful Hyundai Engine The Hyundai HYM430SPE lawn mower is powered by an impressive Hyundai 139cc / 3.7hp OHV economical petrol 4-stroke engine for quick and efficient cutting. Self-Propelled Petrol Mower With rear wheel drive, which is especially good for handling uneven terrain, this mower also features a self-propelled system where all you have to do is hold on and steer - no pushing required! Mowing has never been easier. The drive to the rear wheels is controlled from the rear-mounted handle control. All wheels use twin sealed bearings for long life and low resistance. 430mm Cutting Width With a cutting width of 430mm / 17?, this mower is ideal for small to medium lawns and gardens. 6 Cutting Heights For the perfect, tailored cut on your lawn, the HYM430SPE can be easily adjusted between its 6 different cutting heights - from 25mm to 75mm - by using a single height adjusting lever, giving you complete control over your lawn care needs. 45L Grass Collector The HYM430SPE's spacious 45L grass collector bag, featuring a high airflow plastic top with a level indicator to ensure maximum grass pickup, ensures that you'll spend less time having to empty the cuttings, reducing your overall mowing time. Safe To Use Designed with your safety in mind, the HYM430SPE includes OPC (Operator Presence Control) technology that ensures the engine will not run if you let go of the handle. Compact Design For Storage The soft grip handles can be folded forwards oven the main body for extra-compact storage to save space in your garden shed or garage. Quick And Easy Assembly With minimal assembly required and engine oil included, you can be up and running in minutes to get that first cut on your lawn done as quickly as possible! 3 Year Warranty As with all of our Hyundai Lawn Mower range, the HYM430SPE comes with our Hyundai 3 year platinum warranty for added peace of mind. Specifications Model HYM430SPE Start Method Electric or Recoil Propulsion Self-Propelled Cutting Width (mm) 420 Cutting Height Min (mm) 25 Cutting Height Max (mm) 75 Cutting Positions 6 Cut Options Rear Discharge, Mulching Catcher Volume (L) 45 Catcher Type Half Plastic With Polyester Bag Handle Type Soft grip Safety Features Operator Presence Control Deck Material Steel Quick Clean Hose Connector No Engine Model IC140VE Engine Type 4-Stroke OHV Single Valve Engine Size (cc) 139 Rated Power (kW/kVA) 2.6 Rated Speed (RPM) 2800 Fuel Unleaded Petrol Fuel Capacity (L) 1 Engine Oil 15w40 Engine Oil Capacity (ml) 600 Gross Weight (kg) 36 Net Weight (kg) 31 Wheel Diameter (mm) Front 152, Rear 178 Fully Assembled Dimensions (H x W x L) (mm) 1300 x 470 x 1050 Package Dimensions (H x W x L) (mm) 720 x 520 x 500 Engine Capacity (CC) 100-149 Fuel Type Petrol Rear Roller? No Recommended For Lawns Up To Small - Medium Up to 2000sq. ft Product Type Lawn Mower Warranty (Years) 3 Model EAN 5056275704339 In The Box HYM430SPE, 45L Hard Top Polyester Grass Bag, Engine Oil & User Manual.Mower Gross Weight (kg): 32.00 Model: HYM430SPE Engine Model: Hyundai IC140VE Engine Type: OHV Single Cylinder Power Method: Petrol Engine Size: 139cc Fuel Capacity (L): 1.00 Rated Power (kW/kVA): 2.60 Engine Speed: 2800rpm Engine Oil Capacity: 600ml Engine Oil: 15w40 CE Compliant: Yes Drive: Self Propelled Starting System: Recoil and electric Height Adjustments: Central Adjustments - 6 Positions Cutting Height: 25 - 75mm Cutting Width: 420mm Catcher Volume (L): 45L Deck Material: Steel Gross Weight: 36kg Dry Weight: 31Kg Fully Assembled Dimensions H x W x L: 1300 x 470 x 1050mm Starting System: Button Fuel: Unleaded Petrol Drive: Self Propelled Wheel Size (diameter): Front 152mm, Rear 178mm Safety Features: Operator Presence Control Cutting Options: Rear Discharge, Mulching and Collect Recommended For Lawns Up To: Small - Medium Up to 2000sq. ft In the box: HYM430SPE Mower, grass catcher, mulching plug, 500ml engine oil, spark plug spanner, manual, starter battery and charger
For more information on Hyundai HYM430SPE Self Propelled Electric Start 17? 42 cm 420mm Petrol Lawn Mower plus 500ml Free Engine Oil talk to Generator-Pro