Hyundai HYM3800E Corded Electric 1600W / 240V Rotary Lawnmower
Value Electric Lawnmower For Small to Medium Lawns The HYM3800E is a lightweight, budget-friendly roller lawn mower from Hyundai. Fitted with a 10 metre long-reach power cable and powered by a 1600W motor, it is the ideal versatile electric lawn mower for small to medium-sized gardens. 380mm Cutting Width With a cutting width of 380mm / 15?, this versatile 1600W corded electric mower is suitable for small to medium-sized lawns up to approximately 225 square metres. Large Grass Catcher The HYM3800E features a quick-release 40L grass catcher with a hard lid, which will meen you'll spend less time emptying the cuttings, reducing the overall time you'll spend mowing. Grass Mulching Option This budget-friendly mower also features a mulching plug that cuts grass trimmings finely enough to return them to the lawn as an eco-friendly feed for a greener, healthier lawn, rather than having to pile them up in a corner of the garden. Electric Mower For Striped Lawns On this great value lawn mower, you also get a rear roller which gives you the option to leave your grass with those all-important classic British stripes for a lawn that rivals Wembley Stadium! Lightweight Mower With an lightweight design of just 12.5kg, this corded electric lawn mower is incredibly easy to push around your garden - essential for hand push models for a more comfortable mowing experience. 5 Cutting Heights With five adjustable cutting heights, ranging from 20mm for a smooth lawn to 70mm for cutting longer grass, the HYM3800E puts you in control over the finish of the cut. The height is easily adjusted by moving the individual spring-loaded axles to one of five positions. Easy To Use Operating this mower couldn't be easier. Great for mowing beginners or those looking for a completely fuss-free mowing experience, to get mowing, simply press the safety button and pull back the Operator Presence Control lever and you're ready to go! Compact To Store The HYM3800E is so compact to store due to its handles being able to fold down over the main unit, ideal for saving space in your garden shed or transporting in the boot of your car. Easy To Assemble Out of the box, this lightweight mower is so quick and easy to assemble, enabling you to get that all-important first cut in no time at all. Maintenance-Free Mower With no engine to service, maintenance is a breeze too! With a corded electric lawn mower, there's no messy oil to check, no air filters or spark plugs to wrestle with and no battery to have to remember to charge - just plug it in and you're away... just don't forget to turn the power on at the socket! 10m Power Cable Featuring an extra-long 10m power cable, the HYM3800E gives you ample room to get your mowing done without having to reach for an extension lead. It also features a cable support hook to prevent the power cable from being pulled from the control panel for added longevity. 3 Year Warranty As with all of our Hyundai Lawn Mowers, this corded electric mower has a 3 year platinum Hyundai warranty for added peace of mind. At A Glance: 1600w maintenance-free motor 380mm cutting width - perfect for small to medium gardens Lightweight at just 12.5kg Rear roller for a striped lawn 10m long-reach power cable 5 adjustable cutting heights 40L grass catcher bag Grass mulching option Easy to use Hyundai 3 year warranty Specifications Model HYM3800E Start Method Electric Propulsion Push Cutting Width (mm) 380 Cutting Height Min (mm) 20 Cutting Height Max (mm) 70 Cutting Positions 5 Cut Options Rear Discharge, Mulching Catcher Volume (L) 40 Catcher Type Half Plastic With Polyester Bag Handle Type Folding, Soft Grip Safety Features Accidental Start Prevention Button Deck Material Polypropylene Quick Clean Hose Connector No Cable Length (m) 10 Voltage (v) 230-240 Rated Power (w) 1600 Frequency (Hz) Frequency (Hz) Rated Speed (RPM) 3700 Gross Weight (kg) 14 Net Weight (kg) 12.5 Fully Assembled Dimensions (H x W x L) (mm) 920 x 450 x 1320 Package Dimensions (H x W x L) (mm) 400 x 460 x 695 Fuel Type Electric Rear Roller? Yes Recommended For Lawns Up To Medium Lawns - Approx. 2000sq. ft Product Type Lawn Mower Warranty (Years) 3 Model EAN 600231974196 In the Box HYM3800E Electric Lawnmower (10m Cable), 30L Hard Top Grass Collector, Mulching Plug, User Manual Gross Weight (kg) 43.00 Model HYM510SPER Power Method Petrol Engine Size 173cc CE Compliant Yes Drive Self Propelled Starting System Recoil and electric Cutting Height 17mm to 75mm (7 heights) Cutting Width 510mm Catcher Volume (L) 60.00 Deck Material Steel Gross Weight 43.00 Engine Type Euro 2 petrol Fuel Unleaded Petrol Drive Self Propelled Wheel Size (diameter) 7" Front with 5" rear roller Safety Features OPC (operator presence control) Cutting Height 17-75mm Cutting Width 510mm or 20" Cutting Options 7.00 Net Weight 39Kg HYM3800E User Manual
For more information on Hyundai HYM3800E Corded Electric 1600W / 240V Rotary Lawnmower talk to Generator-Pro