Hyundai HYM120LI510 120V Lithium Ion Cordless Battery Powered Self Propelled Lawn Mower With 2x Batteries & Charger
This model is discontinued, the nearest alternative HYM80Li460SP The HYM120LI510 is a rechargeable low maintenance lithium ion battery powered self propelled lawnmower from Hyundai. HYM120LI510 is the ideal battery powered lawnmower from medium to large sized lawns. The big 21" cut, together with the high capacity batteries, allow the professional user to cut up to 1700 Sq meters with a single charge. No Cables, No Petrol, No Pollution - the HYM120LI510 lawn mower is powered by the market leading LG dual58v Lithium-ion 2.5Ah batteries, no more messy fuel or dangerous mains cables. No electric cord means mowing the lawn has never been easier or safer. With a fast charging time of just 45 minutes per battery, and a battery lifespan of 1000+ charges, the HYM120LI510 makes mowing your lawn as easy as possible and will provide 35 minutes of cutting time under normal operating conditions. The HYM120LI510 mower is powered by a maintenance-free, brushless motor which means the mower has a long service life. Brushless motors are maintenance free and designed to offer many years of trouble-free use. Lower quality mowers use a less efficient and higher maintenance brushed motor. High torque brushless motor offers petrol power level with 90% efficiency and a high life durability. With a large cutting width of 510mm, it's suited for medium to large sized lawns. It also features a spacious quick release 65L grass catcher with a hard lid, meaning you spend less time emptying the cuttings and more time mowing. Attaching and removing the collection bag couldn't be simpler, and the convenient grass level indicator on the top of the grass catcher will always inform you when the grass catcher is ready to be emptied. With ten cutting heights, ranging from 30mm for a smooth lawn to 90mm for cutting longer grass, the HYM120LI510 puts you in control over the finish of your cut. The height is adjusted by a single lever, which cycles through the cutting heights in a matter of seconds. Starting the mower couldn't be easier, you simply have to insert the safety key, engage the lock-out button and pull back the Operator Presence Control lever. This easy starting method removes the strain associated with recoil pull start lawn mowers. The handles are adjustable for height and also fold down over the main power unit, which makes this compact lawn mower easy to carry and store in a garden shed, garage and transport in the boot of your car. It's quick and easy to assemble out of the box, allowing you to get it in your garden for the first cut in no time at all. With no engine to service, you also don't need to spend time checking oil, air filters or spark plugs, making it extremely easy to maintain. Comes with mulching plug and side discharge chute. In The Box: HYM120LI510 Battery Powered Lawnmower, 65L Hard Top Grass Collector, 2 x LG Rechargeable Lithium-Ion Batteries, Battery Charger & User Manual. Covered by Hyundai 3 year warranty Power Method: Battery Battery Type: LG 58v Lithium-ion 2.5Ah Cutting Width (mm): 510mm Cutting Heights (mm): 30mm to 90mm, 10 Position Central Height Adjustment Lever Grass Catcher Volume (L): 65L, Solid ABS With Grass Level Indicator. Assembled Size L x W x H (mm): 1580 x 550 x 980 Charging Time: 90 minutes (per battery) Net Weight (kg): 27.4kg Battery Lifespan: 1000+ charges Drive: Self Propelled Chassis: Steel Safety Features: Operator Presence Control, Safety Key, Lock-out Button Running Time: 35 Minutes
For more information on Hyundai HYM120LI510 120V Lithium Ion Cordless Battery Powered Self Propelled Lawn Mower With 2x Batteries & Charger talk to Generator-Pro