2500W Hyundai Electric Pressure Washer The HYW2500E is the largest model in the brand new range of electric pressure washers from Hyundai. Providing a pressure of up to 2610psi / 180bar and a flow rate of 8.5L/min, it's a great option for quickly and effectively washing cars, patios, outdoor furniture, decking, and more. 180 Bar Power Washer Able to deliver a maximum water pressure of 2610psi or 180 bar, the HYW2500E portable pressure washer boasts a flow rate of 8.5L per minute, perfect for speeding up your cleaning time. This electric pressure washer boasts a high-quality 2500W copper-wound motor for added longevity and reliability. High-Quality Portable Pressure Washer Unlike many other electric pressure washers which only offer a 5m hose, our portable jet washer's extra-long 8m hose, this high-pressure washer allows you extra reach to clean hard-to-reach areas even further away from the socket. For a longer pump lifespan, this pressure washer features an upgraded water inlet filter to prevent sediment or foreign objects from entering the pump, protecting it from any damage and keeping it operating smoothly. Multiple Pressure Washer Attachments Alongside the lance, this power washer is supplied with different head attachments, including a turbojet nozzle for concentrated cleaning and variojet nozzle for versatile cleaning, and also comes with two fixed and rotary brushes for more effective cleaning on cars, patio furniture, etc. It's even supplied with a rotary patio cleaner to speed up cleaning flat surfaces. Also supplied with a premium foam cleaner detergent bottle, this electric power washer simplifies applying extra cleaning agents and gives you an extra cleaning boost when pressure washing your car, van, or motorhome. Electric Jet Washer With electric jet washers, there is no messy petrol or diesel to have to deal with, no oil to remember to top up and no maintaining of carburettors - simply plug in your machine and you're ready to go! Designed with efficient storage and ease of use in mind, this high-pressure washer features designated spaces on its main body for storing the gun, lance, hose, attachments, and the electrical cable whilst the washer is not in use. 3 Year Warranty For added peace of mind, this corded electric pressure washer comes with a 3 year home-use warranty* (terms apply), as well as full UK parts backup to maintain your machine for years to come. The Electric Pressure Range The HYW2500E is the largest of the 3 pressure washers in our new Hyundai electric power washer range. Click here to shop the 1740psi / 120 bar pressure washer, click hereto shop the 2100psi / 145bar pressure washer, or click here to see the full range of pressure washers we have available. At A Glance: Ideal for quickly and effectively cleaning cars, patios, outdoor furniture and more High-quality 2500W copper-wound electric motor Maximum pressure of 2610psi / 180 bar 8.5L/min flow rate Extended 8m hose Supplied with a range of pressure washer nozzles, two fixed and rotary brushes, rotary patio cleaner and premium foam cleaner detergent bottle for deep cleaning Low maintenance and easy to use 3 year Hyundai home-use warranty* (terms apply) Specifications Model HYW1900E Start Method Switch On/Off Fuel Type Electric Voltage 220-240V Frequency (Hz) 50/60 Cable Length (m) 6 Motor Power (W) 2500 Motor Type High-Quality Copper Wound Motor Speed (RPM) 14000 Max Pressure (psi) 2610 Max Pressure (bar) 180 Continuous Working Pressure (psi) 1740 Working Pressure (bar) 120 Hose Length (m) 8 Max Flow Rate (litres/min) 8.5 Pump Piston Pump Gravity Feed No Mains Supply Yes Draw From Barrel No Built In Detergent Tank No Detergent Tank Capacity (L) Premium Detergent Foam Bottle and regular detergent bottle included (0.28+0.9) Frame Material Plastic Noise @ 7m (dB) 89 Gross Weight (kg) 14.5 Net Weight (kg) 8.9 Fully Assembled Dimensions (H x W x L) (mm) 800 x 295 x 340 Packaged Dimensions (H x W x L) (mm) 810 x 350 x 400 Product Type Pressure Washer Warranty (Years) 3 Model EAN 5056275799953 In The Box 2500W High pressure cleaner, gun with quick coupling, 8m high pressure hose, high pressure curved lance, patio cleaner, foam system bottle , turbo nozzle, variable jet nozzle, fixed brush, rotary brush, quick connection water filter, detergent bottle
For more information on Hyundai 2500W 2610psi 180bar Electric Pressure Washer With 8.5L/Min Flow Rate talk to Generator-Pro