25A 12V dual battery solar charge controller: This SunSaver Duo 25A 12V dual battery solar charge controller with LCD remote meter is well-recognised as the most powerful dual battery controller on the market and is suitable for various applications.
  • This system comes equipped with some of our most quality products; including 2 x 160W black fibreglass reinforced solar panels and a 25A dual battery solar charge controller...
  • In addition to the strong solar panel input of 320W, this kit is supplied with a 200Ah 12V battery, a 3000W 230V pure sine wave inverter and connection...
  • 2 x 160W black semi-flexible fibreglass solar panel with durable ETFE coating: The two high efficiency, waterproof 160W black fibreglass reinforced solar panels included in the kit features...
  • The panel is fitted with 2 x 1m of 4mm?? cable with T4 connectors on the end.
  • These can be used for easy connection to the 5m solar extension cable included with the kit.
  • 25A 12V dual battery solar charge controller: This SunSaver Duo 25A 12V dual battery solar charge controller with LCD remote meter is well-recognised as the most powerful dual...