Schneider LC1DT60ABD Contactor 60A Amp 24V DC Volt 4 Main Poles 2 N/O & 2 N/C With 1 N/O & 1 N/C Aux Contact Configuration
Telemecanique LC1 contactors are available from 9A / 4KW right up to 150A / 75kW (larger sizes available on request). They are also available in 3 and 4 pole with an extensive range of accessories which include; auxiliary contact blocks thermal overloads mechanical interlocks reversing kits star-delta kits and many more.
  • Available in coil voltages 24VDC 24VAC 48VAC 110VAC 240VAC & 415VAC.
  • Guarantee: 3 Years
For more information on Schneider LC1DT60ABD Contactor 60A Amp 24V DC Volt 4 Main Poles 2 N/O & 2 N/C With 1 N/O & 1 N/C Aux Contact Configuration talk to Expert Electrical Supplies Ltd