Schneider LC1D50AN7 Contactor 22 / 50 kW 415V AC Volt 3 N/O Poles With 1 N/O & 1 N/C Contact Configuration
Telemecanique LC1 contactors are available from 9A / 4KW right up to 150A / 75kW (larger sizes available on request). They are also available in 3 and 4 pole with an extensive range of accessories which include; auxiliary contact blocks thermal overloads mechanical interlocks reversing kits star-delta kits and many more.
  • Available in coil voltages 24VDC 24VAC 48VAC 110VAC 240VAC & 415VAC.
  • Mountable either by din rail or screwing directly onto a mounting plate.
  • LC1 Contactors come with 1 N/O and 1 N/C auxiliary as standard.
  • Market leading superb quality durable contactors.
  • Manufacturer: Telemecanique (now group Schneider)
  • Guarantee: 3 Years
For more information on Schneider LC1D50AN7 Contactor 22 / 50 kW 415V AC Volt 3 N/O Poles With 1 N/O & 1 N/C Contact Configuration talk to Expert Electrical Supplies Ltd