MEAN WELL UHP-2500-36 series 2500W 36V Fanless Conduction-cooled Power Supply
MEAN WELL leading conduction-cooled power supply UHP-2500 struck a chord when 24V and 48V models were released in August 2019. In order to meet the comprehensive needs of end customers, MEAN WELL is pleased to launch the UHP-2500-36 model to complete the UHP series. Upholding the high standards of conduction-cooled power supply high reliability, the fanless design of UHP-2500-36 is an effective remedy for dust and noise issues, reducing the cost of device maintenance. The product is equipped with programmable voltage and current (PV/PC) functions, which allows the trimming of output voltage between 50~120% and current between 20~100% by an external DC control signal, and communication protocols PMBus or CANBus available for customers to choose from. Moreover, to take into account that high wattage power supplies applied to high safety demanded equipment, UHP-2500 design refers to EN60335-1 household safety standard Combining all of the outstanding features, UHP-2500-36 is the perfect solution for powering all types of loads, including but not limited to high-wattage household appliances such as graphene electric heater, UV curing application, and charging systems. FEATURES • Fanless conduction-cooled design • Full range 90~264VAC input • High efficiency up to 96% • Operating altitude up to 5000 meters • Operating temperature range: -30~+70℃ • Protections: short circuit/overload/over voltage/over temperature • UL/TUV/EAC/CB/CE safety approved • Dimensions (LxWxH): 310 x 140 x 60 mm • 5 years warranty Let’s start a new project together, please call 01844 204430 or email info@ecopacpower.co.uk for more information.
For more information on MEAN WELL UHP-2500-36 series 2500W 36V Fanless Conduction-cooled Power Supply talk to Ecopac Power