Delta Elektronika SM70-CP-450 X7 Regenerative Bi-Directional 105kW DC Power Supply 0V – 70V 0A -+/-3150A
Combining seven SM70-CP 450 DC Power Supplies in parallel a maximum output of 0V – 70V, 0A -+/- 3150A, 105kW. Delta Elektronika's SM15K series are full bidirectional regenerative series of high-power DC source / sink programmable power supply units based on Delta Elektronika's grid-tied technology. With our latest DC bidirectional power supply models, we have extended our capabilities to a higher level of 15kW per unit to 900kW when used in a master/slave parallel configuration. Standard feature for these power supplies is Delta's new Power Recovery [Regeneration] Technology: in sink mode they can return full power back into the grid and, thanks to an efficiency of 95%, there is no need for expensive water-cooling systems. The flexible output covers the output range of five separate power supplies with a traditional rectangular VI-curve.
For more information on Delta Elektronika SM70-CP-450 X7 Regenerative Bi-Directional 105kW DC Power Supply 0V – 70V 0A -+/-3150A talk to Telonic Instruments Ltd