Delta Elektronika SM500-CP-90 Regenerative Bi-Directional 15kW DC Power Supply 0V – 500V 0A -+/- 90 A
The SM500-CP-90 is a 0V – 500V 0A -+/- 90A DC Power Supply. Delta Elektronika's SM15K series are full bi-directional regenerative series of high-power DC source / sink programmable power supply units based on Delta Elektronika's grid-tied technology. With our latest DC bi-directional power supply models, we have extended our capabilities to a higher level of 15kW per unit. Standard feature for these power supplies is Delta's new Power Recovery [Regeneration] Technology: in sink mode they can return full power back into the grid and, thanks to an efficiency of 95%, there is no need for expensive water cooling systems. The flexible output covers the output range of five separate power supplies with a traditional rectangular VI-curve.
For more information on Delta Elektronika SM500-CP-90 Regenerative Bi-Directional 15kW DC Power Supply 0V – 500V 0A -+/- 90 A talk to Telonic Instruments Ltd