EVO440460W, 4 point Synchronous Lifting System, 293 in3/min Oil Flow at Rated Pressure, 10 hp, 460V, Weighing
Model : EVO440460W Series : EVO Product Lines : Industrial Tools Lifting system to control 4 lifting pointsAn EVO Synchronous Lifting System requires one stroke sensor and one stroke sensor cable per each lifting point Intuitive user interface provides easy set-up and control with multiple lifting options Accuracy of up to 0.040 in (1 mm) between leading and lagging cylinders For use with standard single- or double-acting cylinders Built in warning and stop alarms for optimum safety Available with several flow options for optimal lifting speed
For more information on EVO440460W, 4 point Synchronous Lifting System, 293 in3/min Oil Flow at Rated Pressure, 10 hp, 460V, Weighing talk to Shaw Hydraulics Ltd