EVO1221460W, 12 point Synchronous Lifting System, 153 in3/min Oil Flow at Rated Pressure, 5 hp, 460V, Weighing
Model : EVO1221460W Series : EVO Product Lines : Industrial Tools Lifting system to control 12 lifting pointsAn EVO Synchronous Lifting System requires one stroke sensor and one stroke sensor cable per each lifting point Intuitive user interface provides easy set-up and control with multiple lifting options Accuracy of up to 0.040 in (1 mm) between leading and lagging cylinders For use with standard single- or double-acting cylinders Built in warning and stop alarms for optimum safety Available with several flow options for optimal lifting speed
For more information on EVO1221460W, 12 point Synchronous Lifting System, 153 in3/min Oil Flow at Rated Pressure, 5 hp, 460V, Weighing talk to Shaw Hydraulics Ltd