Leading Suppliers Of 6" Weatherproof Bell (BELL6240WP) For Local Authorities
This 6� Weatherproof Bell has been produced and designed to be used with a wide range of break time signalling systems. The miniature solenoid, used in conjunction with the integrated control circuit enables the bell to give excellent clear sound coverage, with minimum current consumption and increased reliability. Each bell has a modern look and wouldn't look out of place in any office or industrial environment. With our wide range of solenoid bells and sounders, we have the ideal solution for break-time sounder installations in any industrial and office environment. We offer a wide selection of other 230V Bells & Sounders that should meet most signal-sounding applications e.g. school bell systems, factory, and industrial shift and break time sounder applications. Product Features: Patented design Ideal for outdoor external use Includes weatherproofing gasket kit Specifications: Running Current: 25mA Sound Level: 93-95 dBa Mains Voltage: 240V AC
For more information on Leading Suppliers Of 6" Weatherproof Bell (BELL6240WP) For Local Authorities talk to North East Time Recorders Ltd