Leading Suppliers Of 6" Electronic Bell (BELL6240) For Employees
This 6" Electronic Bell is designed to offer maximum coverage, ensuring that everyone within the premises can hear and be notified when it's tea break time, lunchtime, or to indicate shift start and finish time. The unique patented electronic bell is designed for use in security and other bell signalling applications. The inclusion of a high-quality miniature solenoid with the internal control circuit ensures excellent sound coverage with minimum current consumption and reliability. The improved design makes the bell suitable for all sounder applications and is commonly used in schools and offices. Product Features: Patented design Hassle-free installation Commonly used in schools & industrial applications Specifications: Running Current:�25mA Sound Level: 93-95 dBa Mains Voltage: 240V AC
For more information on Leading Suppliers Of 6" Electronic Bell (BELL6240) For Employees talk to North East Time Recorders Ltd