Manthorpe GL250-015-PU Plastic Drop Down Loft Hatch & Surround; Multi Point Catch; White (WH); Fits 553 - 562 x 726mm Opening; 545 x 715mm Clear Access; 150mm Polyurethane (UV 0.15)
Plastic Drop Down Loft Hatch & Surround, Multi Point Catch, White (WH), Fits 553 - 562 x 726mm Opening, 545 x 715mm Clear Access, 150mm Polyurethane (UV 0.15) The GL250-015-PU drop down loft door is an innovative solution to the need for energy efficient loft space access, offering a cost effective alternative to traditional roof space access. The unobtrusive design coupled with sleek, contemporary styling makes the door an ideal match for modern decors. This highly insulated door offers a U-Value of 0.15W/m2K, which is ideal for those looking to meet the higher levels of the Code for Sustainable Homes. The revolutionary design of the multi-point catch mechanism means that the GL250-015-PU door can maintain a more effective draught seal around the entire accessible opening, helping to meet the air leakage requirements of Part L of the Building Regulations and preventing the problem of moist warm air entering the roof space causing condensation and heat loss issues. Features:- Door and frame are fully draught sealed. Seals supported by 12 perimeter catches. Sliding door catch operated from a single point. All hinge, catch and fixing geometry is located outside of the seal, providing no air leakage paths. Hinge detail hidden when door is locked. Hinge pivot is positioned to maximise opening. Innovative design of the hinge makes the door fully removable in seconds. Screws fix up into timbers, for fast and simple installation and optimum pressure on frame seal. Fully insulated door panel. Can be operated by hand or pole (not supplied). Suitable for use with loft ladders Colour:- White Material:- High Impact Polystyrene Draught Seals:- Expanded Polyurethane Insulation:- 150mm Polyurethane U-Value:- 0.15W/m?k Dimensions:- Fits 553 - 562 x 726mm Opening 545 x 715mm Clear Access
For more information on Manthorpe GL250-015-PU Plastic Drop Down Loft Hatch & Surround; Multi Point Catch; White (WH); Fits 553 - 562 x 726mm Opening; 545 x 715mm Clear Access; 150mm Polyurethane (UV 0.15) talk to Kawstore Building & Industrial Supplies