Pole Star GMAAB1-630S6-1 630MM Diameter Guard Mounted Sucking Aluminium Blade Axial Fan
Part No: GMAAB1-630S6-1The Pole Star GMAAB1-630S6-1 is a single phase guard mounted axial fan, with a 560mm diameter aluminium fan blade, which conforms to the ERP2015 (Energy Related Products) directive.These PSP guard mounted axial fans, are designed for commercial and industrial ventilation applications, and have the airflow as sucking, which provides maximum air extraction in heavy duty applications.The Pole Star GMAAB1-630S6-1 has a motor power of 617 watts; with a motor speed of 880 revolutions per minute.Specification:Phase: Single-phase (1PH)6 poleMotor Power: 617 WCurrent: 2.98 ampsMotor Speed: 900 RPMAir Volume: 11000 m³/hSound Level: 71 dBABlade Size: 630 mm diameterConnection Method: Terminal boxAirflow Direction: SuctionMounting Guard Pitch (X & Y): 650–750 mmInsulation Class: F, Protection Rating: IP54Regulatory Compliance: ERP2015Weight: 29kg
For more information on Pole Star GMAAB1-630S6-1 630MM Diameter Guard Mounted Sucking Aluminium Blade Axial Fan talk to Innovate Electrical Supplies Ltd