45cm Hedge Pruner Blade
The 45cm diamond ground sharpened punched steel double-action blade will slice through all types of hedging up to 16mm in diameter, providing a clean cut every time.
Lightweight Pole Pruner
Electric Hedge Trimmer
3 Year Warranty
At A Glance:
Low maintenance and budget-friendly long-reach pole hedge trimmer
Ideal for small to medium-sized gardens
550W motor provides ample power to trim shrubs and hedges with branches up to 16mm in diameter
Easy on the arms at just under 5kg
45cm/18" steel double-action blade will get the job done quickly
Provides 3.5m of reach when held 1m above the ground
Long 10m power cable
Safe and easy to use
3 year Hyundai warranty
Specifications
Model HYPHT550E
Start Method Electric
Cutting Length (mm) 450
Cutting Capacity (mm) 16
Cutting Diameter (mm) 16
Handle Type Loop and Bar
Safety Features Double Switch
Cable Length (m) 10
Voltage (v) 230
Power (w) 550
Rated Speed (RPM) 1700
No Load Speed (RPM) 1700
Motor Type Brushed
Gross Weight (kg) 6.8
Net Weight (kg) 6.2
Fully Assembled Dimensions (H x W x L) (mm) 175 x 185 x?1950-2520?
Package Dimensions (H x W x L) (mm) 180 x 140 x 1300
Fuel Type Electric
Product Type Hedge Trimmer
Warranty (years) 3
Commercial Warranty (years) 1
Model EAN 5056275799878
For more information on Hyundai 550W 450mm Long Reach Corded Electric Pole Hedge Trimmer/Pruner talk to Generator-Pro