Electric Paddle Mixer The HYPM1600E is a powerful, high-torque 1600W corded electric paddle mixer from Hyundai which comes complete with a 5-piece trowel set, ideal for quick, effortless and convenient mixing of paint, plaster, gypsum, adhesive, mortar, small buckets of cement, and other mid-viscosity liquids. Powerful 1600w Motor The HYPM1600E's tough and durable 1600w motor can tackle a range of materials and is able to produce an impressive and time-saving variable mixing speed of up to 990rpm! It features a pressure-sensitive trigger so you have total fingertip control over the mixing speed. Quality Yet Lightweight Despite its body being built from sturdy composite plastic, this budget-friendly corded paddle mixer weighs just 5.4kg, making it easy to use for extended periods without straining your arms, your shoulders, or your back. 4m Power Cable The HYPM1600E paint and mortar mixer's generous power cable is 4m long, providing ample room for you to get the job done without having to reach for extension cables. Multi-Purpose This electric paddle mixer is ideal for both novice and experienced DIY-ers alike, offering a durable and time-saving solution to mix materials together to ensure they are smooth and lump-free, ready for application. Easy And Safe To Use The HYPM1600E handheld paddle mixer is fitted with a two-stage safety switch to increase your safety by preventing accidental starting. Also, swapping between tools couldn't be easier thanks to the standard M14 fit. This also means that spare paddles, or paddles of different shapes, using this M14 fit can also be used with this paddle mixer. 5-Piece Trowel Kit The HYPM1600E comes with an included 5-piece trowel kit with comfort-grip rubber handles, allowing you finish any jobs without having to purchase any additional tools - perfect for applying plaster, gypsum, or mortar. Note that trowels should always be cleaned and oiled after each use to avoid rust and prolong longevity. Warranty This powerful mixer comes with a 3 year Hyundai warranty, and the trowel set comes with a 1 year warranty, with full UK parts and service backup for added peace of mind. Dimensions (Trowels) (L x W x H) (mm) 280mm x 120mm x 0.7mm 282mm x 140mm x 1.2mm 180mm x 105mm x 1.2mm 155mm x 75mm x 1.2mm 150mm x 13mm x 1.2mm Specifications Model HYPM1600E Start Method Electric Tool Connections M14 Insert Screw Coupling, Extra Carbon Brush, 2 x Flange Spanner Handle Type Rubber Body Material Metal and Composite Plastic Cable Length (m) 4 Voltage (v) 230 Rated Power (w) 1600 Rated Speed (RPM) I: 0-600rpm/min ll:0-990rpm/min Gross Weight (kg) 8.24 Net Weight (kg) 5.4 Fully Assembled Dimensions (H x W x L) (mm) 195 x 325 x 880 Fuel Type Electric Product Type Paddle Mixer Warranty (Years) 3 Model EAN 5059608169720
For more information on Hyundai 1600W Electric Paddle Mixer with 5 Piece Trowel Set 230v/240v talk to Generator-Pro